Aktualności

Z francuskiej prasy
Piękna przyjaźń polsko-francuska Z ostatniej bogatej wymiany pomiędzy delegacją francuską i mieszkańcami Chojnowa jaka miała miejsce podczas podróży zrealizowanej w ramach partnerstwa, pozostały uwiecznione na slajdach wspomnienia, zaprezentowane nam przez stowarzyszenie. W 2008 roku, kiedy funkcję mera Commentry sprawował Jean-Louis Gaby, zdecydowano, iż działanie stowarzyszenia będzie “otwarte na inicjatywy stowarzyszeniowe, kulturalne, sportowe, edukacyjne oraz indywidualne, jakie mają i będą miały miejsce w Commentry”. Pod tym względem, ostatnia wizyta w Chojnowie może być przykładem realizowania objętego celu. W skład delegacji francuskiej weszło 40 osób. Zarówno licealiści ze szkoły Geneviève-Vincent, pracownicy mediateki i szkoły muzycznej, dzieci z zajęć wyrównawczych, wędkarze jak i sam mer Fernand Spaccafferi, wszyscy oni dołożyli swój kamyczek do opracowania wspólnego projektu, którego tematem była woda. Koniec końców chodziło o przekazanie burmistrzowi Chojnowa albumu dokumentującego przedsięwzięcie. Spotkanie w chojnowskim urzędzie miasta, które miało zarówno oficjalny jak i przyjacielski charakter to nie jedyne ze wspomnień, jakie przywiozła ze sobą czterdziestoosobowa grupa składająca się m.in. z trzynastu licealistów przybyłych z dyrektorem Gillem Peyronnet w roli opiekuna oraz dwóch z pięciu członków wchodzących w skład rady administracyjnej Commentry. Aby wymiana była skuteczna potrzebowaliśmy również tłumacza, którym był Patryck, przebywający wśród nas od niedawna fizjoterapeuta z La Brande Malicorne. Liczne spotkania z Chojnowianami pozwoliły każdemu z nas na wzbogacenie słownictwa oraz uzyskanie pewnego obrazu naszego bliźniaczego miasta. Pokaz slajdów odzwierciedla z pewnością gorące przyjęcie delegacji przez polskie władze, nie oddaje jednak atmosfery panującej w autokarze, rozmów i śpiewów. Chociaż mieliśmy zaplanowany etap przeznaczony na zwiedzanie i odpoczynek we Frankfurcie, była to bardzo długa podróż. Młodym wymiana ta pozwoliła nie tylko na odkrycie kultury innej niż te poznawane podczas wycieczek szkolnych, lecz również dała okazję namacalnego doświadczenia europejskiego braterstwa.
data publikacji: 2019-02-13 10:14
 
Wieści z Commentry - prasowe doniesienia z Francji opisujące przygotowania do wyjazdu i krótką relację z pobytu w grodzie nad Skorą.
Podczas obchodów Dni Chojnowa, gościliśmy w naszym mieście przyjaciół z miast partnerskich - Egelsbach i Commentry. Kilka dni temu, do naszej redakcji dotarły prasowe doniesienia z Francji opisujące przygotowania do wyjazdu i krótką relację z pobytu w grodzie nad Skorą. Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej tłumaczki Marii Konarzewskiej możemy naszym czytelnikom przekazać treść artykułów.
data publikacji: 2015-07-21 15:45
 
Wycieczka do Commentry 1 maja 2014 roku
Chojnowska delegacja, która wyjechała z Polski 30 kwietnia 2014 około godziny 20.00, przybyła do Commentry nazajutrz, 1 maja 2014, około 16.00...
data publikacji: 2015-03-17 11:02
 
Nowe informacje z COMMENTRY, naszego miasta partnerskiego
Dzień dobry. W dniu dzisiejszym na stronie naszego miasta partnerskiego COMMENTRY znalazły się nowe informacje. Zapraszamy do lektury.
data publikacji: 2014-12-03 07:43
 
Les investissmentes dans la ville.
Les investissmentes dans la ville.
data publikacji: 2014-09-05 11:02
 
<< nowsze | 1  | 2 |

serwis jest częścią portalu miejskiego www.chojnow.eu przygotowanego przez MEDIART (w CMS) © przy współudziale Urzędu Miejskiego w Chojnowie